Eduardo Kobra bierze na warsztat Rubinsteina

W Łodzi, w ramach IV edycji Festiwalu Urban Forms, powstaje kolejny, barwny mural. Brazylijski artysta Eduardo Kobra maluje związanego z tym miastem słynnego pianistę Artura Rubinsteina.

Pochodzący z Brazylii Eduardo Kobra w łódzkim muralu nie odbiega od swojego stylu. Twarz Rubinsteina i to, co się wokół niej dzieje, przypominają obraz z kalejdoskopu, w którym zderzają się geometryczne, bardzo jaskrawe kształty.

Reklama

Fundamentem muralu jest fotografia z 1950 roku. Jak podkreślają organizatorzy, prawdopodobnie wykonana podczas wycieczki artysty do berlińskiego zoo.

Na zdjęciu powaga, kojarzona z postacią wirtuoza, zderza się z humorem. Rubinstein wykrzywia twarz i bawi się swoimi uszami.

Artysta urodził się w 1887 roku właśnie w Łodzi. Tam również - zanim został przez rodziców wysłany do Warszawy - pobierał pierwsze lekcje gry na pianinie.

Zgodę na wykorzystanie wizerunku pianisty wyraziła jego córka. 

Mural namalowany na ścianie o powierzchni 60 metrów kwadratowych będzie można oglądać na rogu ulic Traugutta i Sienkiewicza.

Malowana Łódź

 Miasto będzie miało również mural na ścianie kamienicy u zbiegu ul. Więckowskiego i Zachodniej. Wykona go rosyjski artysta Morik.

 Festiwal rozpocznie się 25 września. Malowidła Kobry i Morika są jedynie wstępem do IV edycji, w ramach której powstanie pięć kolejnych obrazów. 

- Nad czterema muralami będą pracować artyści z Brazylii, Chin oraz Polski - mówi w rozmowie z Interią Michał Bieżyński z Fundacji Urban Forms.

Jak dodaje, jeden z nich zostanie wykonany na dwóch położonych obok siebie ścianach 10-piętrowych wieżowców.

W ramach festiwalu powstanie również pokaźnych rozmiarów "płaskorzeźba", a dla zainteresowanych rolą sztuki w przestrzeni miejskiej zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa.

EKM

(Sztukatułka jest patronem medialnym IV edycji Festiwalu Urban Forms)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje