"Matki" - 22 rodzinne historie na fotografiach

22 rodziny, 22 historie i 44 zdjęcia opowiadające o miłości, poświęceniu i ogromnej więzi łączącej matkę z niepełnosprawnym dzieckiem. Do końca września w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3/4) dostępna będzie wystawa fotografii Evy Hajduk pt. "Matki".

Martyna ma 11 lat. Lubi skakać na trampolinie i dreptać w kałużach. Jest kinomanką, jej ulubione filmy to "Kraina lodu" i "Jak wytresować smoka". Lubi też muzykę filmową, komiksy i książki.

Reklama

Piotr ma 17 lat. Działa aktywnie w grupie teatralno-muzycznej przy Stowarzyszeniu Tęcza. Uczy się grać na gitarze, gra w piłkę nożną, bierze udział w biegach przełajowych. Uwielbia "Gwiezdne Wojny", kolekcjonuje smycze i monety z całego świata. Opiekuje się kotką Kitką. Stara się pomagać mamie w domu i ogrodzie. Bardzo lubi szkołę.

Monika ma 20 lat. Jej pasją jest taniec, śpiewanie, jazda konna i pływanie. Często słucha muzyki na komputerze i ogląda "Miodowe lata", to jej ulubiony serial. Pomaga rodzicom przy zakupach i sprzątaniu. Lubi gotować i chodzić do szkoły.

Dawid ma 12 lat. Ma dwa psy (Karmel, Morus) i papugę (Messi). W telewizji najchętniej ogląda politykę, uwielbia jeździć za miasto do wiejskiego domku dziadka. Dobrze pływa, gra w piłkę nożną i badmintona. W wolnych chwilach gra na konsoli. W szkole najbardziej lubi Panią Bożenkę i matematykę.

Z potrzeby serca

Martyna, Piotr, Monika i Dawid są uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie. O ich życiu i pasjach dowiadujemy się z wystawy fotografii Evy Hajduk. Artystka zaprosiła na sesję zdjęciową mamy i ich niepełnosprawne dzieci. Efekty jej pracy można oglądać do końca września w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3/4).

Zorganizowana non profit wystawa pt. "Matki" składa się z opowieści o 22 rodzinach. Autorka przygotowała 44 zdjęcia: dzieci pozują na nich w pojedynkę i z mamami.

- Projekt powstał z potrzeby serca - przyznaje w rozmowie z Interią. - Zainspirowała mnie historia koleżanki, która urodziła niepełnosprawne dziecko. Sytuacja była o tyle zaskakująca, że pierwsze objawy choroby pojawiły się dopiero jak dziecko miało trzy miesiące. Do tego zostawił ją mąż - dodaje Eva Hajduk.

Od pomysłu do jego realizacji minął rok. Punktem przełomowym okazał się mityng pływacki, organizowany cyklicznie przez Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie.

- Pani Eva jest zaprzyjaźniona z jedną z matek, której dziecko chodzi do naszej szkoły. Zaprosiliśmy ją w zeszłym roku na zawody w roli fotografki. Była zachwycona i wzruszona imprezą, potem ruszyły prace nad projektem "Matki" - wspomina Bogumiła Czyżycka, organizatorka mityngu.

Eva Hajduk: - Zobaczyłam ogromną więź i zaangażowanie mam i ich dzieci. Musiałam wziąć do ręki aparat fotograficzny i choć odrobinę wejść w ich świat. Postanowiłam fotografować dzieci i ich mamy w ich domach, tam gdzie czują się najbardziej swobodnie i bezpiecznie. Za pośrednictwem obrazów oglądający zdjęcia będzie mógł zajrzeć do innego świata jak przez dziurkę od klucza. Ale nie chodzi tu wcale o zwykłe "podglądanie", ale o dostrzeżenie głębi uczuć i emocji.

Nie odwracajmy wzroku

- Chciałabym, aby fotografie dzieci i ich mam pomogły docenić i zrozumieć ich trudne życie i piękne relacje. Żebyśmy następnym razem, kiedy spotkamy na ulicy matkę ze swoim niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem, nie odwracali wzroku, ale spojrzeli na nią z podziwem i szacunkiem. Żeby matka i jej dziecko czuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa - dodaje autorka zdjęć.

Niektóre z bohaterek jej zdjęć samotnie wychowują dzieci, inne zrezygnowały z kariery zawodowej i poświęciły się opiece nad nimi. Ciężar utrzymania domu wzięli na siebie ich mężowie. - W żaden sposób nie chciałam umniejszać roli tatusiów, ale zazwyczaj w przypadku dzieci niepełnosprawnych to mama rzuca pracę i zostaje w domu, a tata zarabia na utrzymanie. To równie ważne zajęcie, ale inne - zaznacza Eva Hajduk.

***

W czwartek 24 września Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie po raz szósty organizuje Małopolski Mityng Pływacki. W imprezie weźmie udział 48 zawodników z 15 placówek szkolnictwa specjalnego z województwa małopolskiego. Zawody odbędą się na pływalni AGH (ul. Buszka 4) w godz. 9.30-12.30. Wstęp wolny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy