Reklama

Reklama

Polska służba zdrowia potrzebuje lekarza. MZ ma plan?

Pod względem liczebności kadry medycznej Polska jest na szarym końcu Unii. Postępująca emigracja i niedobory kadrowe to tylko nieliczne problemy. Ministerstwo Zdrowia obiecuje wykonać pierwszy krok w kierunku ich rozwiązania. – Od roku akademickiego 2016/17 resort przewiduje wzrost przyjęć na I rok studiów lekarskich o około 20 proc. – potwierdza Interii wcześniejsze deklaracje ministra Radziwiłła rzecznik MZ Milena Kruszewska i zapewnia, że środki finansowe na ten cel są zabezpieczone w projektowanej na ten rok ustawie budżetowej.

Gdyby liczba personelu medycznego była wyznacznikiem bogactwa, bylibyśmy najuboższym krajem w Unii. Jak raportowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy. To najmniejszy współczynnik  wśród wszystkich państw Wspólnoty. Sytuację pogarsza ciągła emigracja absolwentów kierunków lekarskich, jak wynika z szacunków - rocznie za granicę wyjeżdża prawie 10 proc. z nich.

Reklama

W sumie w Polsce  mamy obecnie ponad 166 tys. lekarzy i dentystów wykonujących zawód (w tym lekarzy ponad 131 tys. - red.).  Najwięcej z nich pracuje w najbardziej zaludnionych województwach jak mazowieckie - ponad 28 tys., śląskie - ponad 20 tys. czy w Małopolsce - pond 15 tys.

Najgorzej pod względem liczebności kadry medycznej wypadają województwa lubuskie - 3 125, opolskie - 3 015 i warmińsko-mazurskie - 4 392.

Do specjalistów ustawiają się długie kolejki, pacjenci czekają na konsultacje lub zabiegi miesiącami, w skrajnych przypadkach - latami. Przed kolejnymi ekipami resortów zdrowia wciąż to najbardziej podstawowe wyzwanie - zapewnić lepszą dostępność do opieki medycznej, a więc m.in. kształcić więcej lekarzy i powstrzymać ich przed wyjazdem za granicę, gdzie oferowane pensje są znacznie wyższe.

Uczenie medyczne przyjmą o 20 proc. więcej studentów?

Jak to zrobić? W ostatnich tygodniach dyskusję rozbudziła wypowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin zasugerował, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia. "W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać" - mówił Gowin.

Choć Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie prowadzi żadnych prac nad podobnym rozwiązaniem, to opinia ministra spowodowała odzew resortu zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że receptą na niedobory kadrowe ma być decyzja o zwiększeniu przyjęć na polskojęzyczne studia medyczne. - Ten nabór będzie o blisko 20 proc. wyższy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że lekarze z tych studentów urodzą nam się dopiero za kilkanaście lat - w zależności od specjalności, którą wybiorą. To inwestycja w przyszłość, ale pierwszy krok zostanie zrobiony" - zapewnił szef resortu zdrowia.

Jak obecnie informuje ministerstwo, Konstanty Radziwiłł planuje wprowadzenie tych zmian już od najbliższego roku akademickiego (2016/2017). - Odpowiednie środki finansowe na ten cel są zabezpieczone w projektowanej na ten rok ustawie budżetowej - informuje nas rzecznik MZ Milena Kruszewska.

Marek Balicki: Innej drogi nie ma

- To jest strzał w dziesiątkę - ocenia w rozmowie z Interią Marek Balicki, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki. - Liczbę lekarzy możemy zwiększyć dwiema drogami: albo importować kadrę medyczną, albo wykształcić u siebie w kraju. Innej drogi nie ma. Skoro chcemy - za 10, 15 lat - mieć więcej lekarzy, to już dziś musimy zwiększyć liczbę miejsc na pierwszym roku studiów lekarskich - tłumaczy.

Przypomina również, że kiedy poprzednia ekipa likwidowała staże podyplomowe, rektorzy uniwersytetów medycznych przestrzegali, że jest to zły krok i nie zwiększy on liczby lekarzy. - Jednocześnie rektorzy mówili, że mogą przyjąć więcej studentów pod warunkiem, że będą zwiększone budżety uczelni - mówi Balicki.

Kwestia finansowa jest tutaj jednym z najistotniejszych czynników. Wyedukowanie jednego lekarza kosztuje około 214 000 zł, a jednego lekarza dentysty - około 217 000 zł.  Do tego należy wliczyć jeszcze koszty rocznego obowiązkowego stażu lekarskiego. Jest niezbędny, ponieważ jego ukończenie oraz zdanie lekarskich egzaminów końcowych (LEK/LDEK) umożliwia wystawienie przez izby lekarskie dokumentu "Prawo wykonywania zawodu".

Kształcimy kadrę Zachodowi?

W debacie na temat systemu kształcenia przyszłych lekarzy pojawił się również zarzut, że zagraniczni studenci odbierają miejsca Polakom. Jak raportuje Ministerstwo Zdrowia, w roku akademickim 2014/2015, na uczelniach medycznych nadzorowanych przez resort studiowało 6 551 studentów obcokrajowców, co stanowiło 9,16 proc. całkowitej liczby studentów tych uczelni. To sporo.

Balicki uspokaja. - Nie ma sensu ograniczać miejsc dla studentów z zagranicy, bo oni za swoją naukę zwyczaj płacą sami - wyjaśnia. Stwierdzenie, że kształcimy kadrę Zachodowi nie jest więc nad wyrost. - Ale pamiętajmy, że nasze uczelnie na tym zarabiają - dodaje Balicki.

- Prawdziwy problem jest taki, że państwo polskie dotąd nie chciało finansować większej liczby studentów w wystarczającym stopniu - przyznaje.

Czy sytuacja wreszcie się zmieni? "Wszystkie działania, które podejmuje ministerstwo, mają na celu usprawnienie całego systemu służby zdrowia, a tym samym zapewnienie lekarzom warunków do pracy, które zachęcą ich do pozostania w kraju" - zapewnia rzecznik MZ. Obietnice padły, zostały cztery lata na rozsądne zmiany. Oczekują ich nie tylko lekarze, ale przede wszystkim pacjenci.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: radziwiłł | służba zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne