Wybitny rocznik przygotowuje się do matury

65 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych nie poradziło sobie z egzaminem dojrzałości. Wszystko jednak wskazuje na to, że w przyszłym matura wypadnie o wiele lepiej, ponieważ przystąpią do niej uczniowie z wybitnego rocznika - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 94 proc. maturzystów, z matematyki - 75 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 92 proc.

Reklama

Joanna Kluzik-Rostkowska oceniła, że wynik ten powinien być refleksją dla uczniów i nauczycieli. Jednocześnie zapowiedziała, że w przyszłym roku łatwiej nie będzie, bo matura musi mieć swoją wagę.

Wybitny rocznik


W 2015 roku do egzaminu przystąpią uczniowie, którymi chwalił się Donald Tusk. O genialnych nastolatkach można było również przeczytać w zagranicznej prasie.

Była minister edukacji Katarzyna Hall podkreślała wówczas, że między 2009 a 2012 udało się Polsce zaistnieć wśród najlepszych krajów UE.

W badaniu PISA (prestiżowym rankingu edukacyjnym krajów OECD - red.) polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze. Ten znakomity wynik - jak podkreśla "GW" - wprowadził polską edukację do światowej czołówki.

Może się jednak okazać, że był to sukces jednorazowy, wynikający ze zbiegu okoliczności.

"Ten wspaniały rocznik gimnazjalistów pracował jak żaden inny - wcześniej i później. To oni pierwszy raz zdawali egzamin gimnazjalny w nowej formule. Zupełnym przypadkiem ten egzamin odbywał się w tym samym semestrze, co badanie PISA" - przypomina dziennik.

W związku z tym, że wprowadzono nowy kształt egzaminu, zarządzono powszechną mobilizację, a uczniowie w niektórych miastach mogli korzystać z dodatkowych lekcji matematyki.

"Rocznik 1996 trenował przez trzy lata gimnazjum. Coś im z tego musiało zostać. Przekonamy się o tym już w maju przyszłego roku" - czytamy.

O badaniu

PISA to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie, przeprowadzane pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Sprawdza stopień przygotowania 15-latków do dalszych etapów edukacji, wymagań rynku pracy, a także odnoszenia sukcesów w dorosłym życiu.

Jest przeprowadzane co trzy lata. Pierwsze zorganizowano w 2000 roku.

EKM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje