​Co łączy Roberta Lewandowskiego i Katarzynę Grocholę?

Z pozoru nic, ale jednak... całkiem sporo. Kraków, kilometrowe kolejki, kilkadziesiąt tysięcy czytelników i magiczne święto literatury. Najbardziej rozpoznawalny polski piłkarz i najpopularniejsza obecnie autorka literatury obyczajowej to goście minionych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W tym roku odbędą się już po raz 18., ale to nie jedyny powód, dla którego organizowane w dniach 23-26 października Targi będą wyjątkowe.

Na przestrzeni kilkunastu lat Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie wypracowały sobie markę najważniejszego wydarzenia w branży wydawniczo-czytelniczej w naszym kraju. To nie jest zwykłe wydarzenie kulturalne, a żeby zrozumieć jego magię, trzeba odwiedzić jesienią halę EXPO Kraków.

Reklama

- Bywam na targach organizowanych na całym świecie i nigdzie poza Krakowem nie ma takiej pasji jak tutaj! - mówiła włoska pisarka i dziennikarka Marlena de Blasi.

W podobnym tonie o krakowskich Targach Książki wypowiada się Jonathan Carroll.

- Wszędzie na świecie podczas Targów robi się biznesy, a tutaj jest coś więcej, czyli znakomity klimat literackiego święta - mówił amerykański pisarz podczas zeszłorocznej edycji Targów.

W tym roku Targi Książki przenoszą się do nowej hali EXPO Kraków i zaczynają odważnie aspirować do miana znaczącej imprezy w Europie. Jesienią do stolicy Małopolski przyjadą najbardziej znaczące wydawnictwa, a wraz z nimi autorzy, znane osobistości świata kultury, sportu, mediów, polityki, do których z pewnością ustawią się kilometrowe kolejki - tłum czytelników spragnionych kontaktu ze swoimi ulubionymi pisarzami.

Wszystkie dotychczasowe edycje Targów odwiedziło ćwierć miliona osób! Kryzys czytelnictwa? Na pewno nie w Krakowie!

Rekordowo międzynarodowe

W tym roku po raz pierwszy do nazwy Targów Książki w Krakowie dołączył przymiotnik "Międzynarodowe". Wszystko za sprawą rekordowej liczby wystawców z zagranicy (potwierdzono udział m.in. wydawnictw z: Austrii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szkocji, Syrii, Węgier i Wielkiej Brytanii).

Jesienią 2013 r. Kraków uhonorowano zaszczytnym tytułem Miasta Literatury UNESCO jako jedno z siedmiu miast na świecie i drugie nieanglojęzyczne. Na to wyróżnienie z pewnością zapracowały właśnie Targi Książki, które wkraczają w pełnoletność. Niezapomniane spotkania z autorami, bogaty program towarzyszący, książki przyszłości, rozstrzygnięcie wielu ważnych czytelniczych i wydawniczych konkursów w tym Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Bez wątpienia czeka nas najbardziej spektakularna literacka osiemnastka tego roku!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje