Reklama

Reklama

Kto rządzi w sejmikach?

Platforma Obywatelska wygrała w 9 sejmikach wojewódzkich, ale tylko w jednym - pomorskim - ma większość pozwalającą na samodzielne rządzenie.

W czterech sejmikach większość ma koalicja PO z jej samorządowym partnerem - PSL. PiS wygrało w 5 sejmikach i we wszystkich musi szukać koalicjantów. W Opolskiem PO i PiS zdobyły równą liczbę mandatów - po 8. W jednym sejmiku - świętokrzyskim - wygrało PSL.

Reklama

Oprócz sejmiku pomorskiego, Platforma wygrała także w: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Z kolei PiS wygrał w sejmikach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim i podlaskim.

Liderzy PO i PSL - partii, które zblokowały swoje listy w wyborach do większości sejmików wojewódzkich, z wyjątkiem pomorskiego, deklarują, że o koalicjach w samorządach chcą rozmawiać przede wszystkim ze sobą.

Jednak po podliczeniu głosów i podziale mandatów okazało się, że tylko w czterech sejmikach - dolnośląskim, mazowieckim, warmińsko- mazurskim i wielkopolskim - koalicja PO-PSL ma większość. W kolejnych dwóch - śląskim i zachodniopomorskim - takiej koalicji zabrakło zaledwie jednego mandatu do uzyskania większości.

PiS, które zblokowało swoje listy z LPR i Samoobroną, może z tymi partnerami utworzyć koalicję większościową w sejmikach: małopolskim (z Ligą, bo Samoobrona się nie dostała) oraz podkarpackim (zarówno z LPR jak i Samoobroną).

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w 9 - z 16 sejmików - radnych czekają koalicyjne negocjacje.

Zobacz nasz raport specjalny "Bitwa o samorządy"

DOLNOŚLĄSKIE
Na Dolnym Śląsku w 36-osobowym sejmiku PO zdobyła 16 mandatów. PiS ma 10 radnych, Lewica i Demokraci - 4, PSL - 3, Samoobrona - również 3. Tym samym Platforma i ludowcy dysponują większością 19 głosów.

KUJAWSKO-POMORSKIE
W 33-osobowym sejmiku PO ma 11 mandatów, PiS - 8, Lewica i Demokraci - 6, a PSL i Samoobrona - po 4.

LUBELSKIE
Spośród 33 mandatów w sejmiku Lubelszczyzny PiS zdobył 11, PSL - 8, PO - 6, Samoobrona - 4, Lewica i Demokraci - 3, a LPR - 1. PiS, LPR i Samoobrona mają razem 16 mandatów - do większości brakuje jednego.

LUBUSKIE
Wybory do 30-osobowego sejmiku lubuskiego wygrała PO, zdobywając 10 mandatów, PiS ma 8 mandatów, Lewica i Demokraci - 6, Samoobrona i PSL - po 3 mandaty.

ŁÓDZKIE
W 36-osobowym sejmiku PiS ma 12 mandatów, PO - 10, PSL - 6, Lewica i Demokraci - 4, Samoobrona - również 4.

MAŁOPOLSKIE
Spośród 39 mandatów w sejmiku Małopolski PiS uzyskał 16, PO - 13, PSL - 4, LPR - 4, Lewica i Demokraci - 2. PiS i Liga mają razem 20 radnych - tyle też wynosi minimalna większość.

MAZOWIECKIE
Do 51-osobowego sejmiku mazowieckiego PO wprowadziła 17 radnych, PiS - 14, PSL - 12, a Lewica i Demokraci oraz LPR - po 4. PO i PSL razem zdobyły 29 mandatów, co daje im większość.

OPOLSKIE
Na Opolszczyźnie PO i PiS zdobyły po tyle samo mandatów w sejmiku - 8. Mniejszość Niemiecka ma 7 radnych. Lewica i Demokraci - 4, a PSL - 3. Sejmik liczy 30 osób, co oznacza, że PO, PSL i Mniejszość Niemiecka, która w tym województwie dołączyła do bloku Platformy i ludowców - mają większość.

PODKARPACKIE
W 33-osobowym sejmiku podkarpackim PiS ma 15 mandatów, PSL i PO - po 7, LPR - 2 mandaty, a Lewica i Demokraci oraz Samoobrona - po jednym. PiS, LPR i Samoobrona mają łącznie 18 mandatów, czyli większość.

PODLASKIE
Spośród 30 mandatów w sejmiku podlaskim PiS uzyskał 11, PO - 7, PSL - 5, Samoobrona - 4, a Lewica i Demokraci - 3. Wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra (PiS) poinformował w środę, że odbyły się już wstępne rozmowy w sprawie koalicji z PO i PSL.

POMORSKIE
Na Pomorzu PO zdobyła 18 mandatów, czyli większość w 33-osobowym sejmiku. PiS ma 9 radnych, Samoobrona - 3, PSL - 2, a Lewica i Demokraci - jednego.

ŚLĄSKIE
W 48-osobowym sejmiku Śląska Platformie (21 mandatów) i PSL (3 mandaty) brakuje 1 głosu do większości. PiS zdobył 16 mandatów, Lewica i Demokraci - 8, PSL - 3.

ŚWIĘTOKRZYSKIE
Sejmik świętokrzyski jest jedynym, w którym pierwszego miejsca nie zajął PiS, ani PO. Najwięcej mandatów - 8 - zdobyło PSL; PiS - 7, PO oraz Lewica i Demokraci - po 5, Samoobrona - 4, a Porozumienie Samorządowe Wojciecha Lubawskiego (prezydenta Kielc) ma 1 radnego. Sejmik liczy 30 osób. Lider świętokrzyskiego PiS Przemysław Gosiewski, zaproponował już rozmowy o koalicji m.in. z udziałem jego partii, PO, PSL i Samoobrony.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Na Warmii i Mazurach wygrała PO, uzyskując 10 mandatów. PSL ma 7, PiS - 6, Samoobrona - 4, a Lewica i Demokraci - 3. W 30-osobowym sejmiku większość mają PO i PSL (17 radnych).

WIELKOPOLSKIE
W 39-osobowym sejmiku PO ma 15 mandatów, PiS - 12, Lewica i Demokraci - 7, PSL - 5. PO i PSL - z 20 radnymi - mają większość.

ZACHODNIOPOMORSKIE
Spośród 30 radnych w sejmiku województwa zachodniopomorskiego 12 jest z PO, z PiS - 7, a z Lewicy i Demokratów - 5. PSL i Samoobrona zdobyły po 3 mandaty. PO i PSL brakuje jednego głosu do większości.

Zobacz nasz raport specjalny "Bitwa o samorządy"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje