Reklama

Reklama

PiS z LPR w sejmiku małopolskim

PiS i LPR zawarły w piątek koalicję dotyczącą sejmiku małopolskiego - poinformowali pos. Andrzej Adamczyk (PiS) i pos. Leszek Murzyn (LPR), którzy - w imieniu swych partii - uczestniczyli w negocjacjach.

- Koalicja została zawarta w piątek wieczorem po długich negocjacjach - powiedział Adamczyk. Dodał, że nie jest wykluczone jej rozszerzenie.

Reklama

Zgodnie z ustaleniami, koalicyjnym kandydatem na marszałka województwa ma być Marek Nawara, który w przeszłości pełnił już tę funkcję (1998-2002).

Przedstawiciele PiS i LPR poinformowali, że uzgodnili, iż stanowiska wicemarszałków przypadną Andrzejowi Romankowi (szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry) i Wojciechowi Bosakowi (starosta powiatu ziemskiego krakowskiego), a członkami zarządu będą Zbysław Owczarski (w minionej kadencji był wicemarszałkiem województwa małopolskiego) i Piotr Stachura (obecny radny sejmiku).

Na przewodniczącego sejmiku koalicja zaproponuje Witolda Kozłowskiego (pełnił tę funkcję w minionej kadencji).

PiS i LPR blokowały w wyborach do sejmiku swoje listy. Po zawarciu koalicji będą miały w nim 20 głosów na 39 mandatów.

W wyborach do sejmiku PiS zdobył 16 mandatów, Platforma Obywatelska 13, PSL i LPR po 4, a Lewica i Demokraci 2.

Negocjacje w sprawie koalicji z LPR i PSL prowadziła także krakowska PO. - Pierwsza sesja sejmiku województwa odbędzie się w poniedziałek i jest jeszcze sporo czasu na rozmowy. PO od rozmów programowych się nie uchyla - powiedział szef małopolskiej PO pos. Andrzej Czerwiński.

Dodał, że dla niego zaskakująca jest zmiana stanowiska LPR, bo w rozmowach, które prowadziła PO na temat koalicji była już nawet wstępna umowa, a do dogrania były jedynie szczegóły.

Zobacz nasz raport specjalny "Bitwa o samorządy"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje