Polska pełna papieskich pamiątek

Polska pełna jest pamiątek związanych z Janem Pawłem II - używanych przez niego szat i przedmiotów liturgicznych oraz rzeczy osobistych i papieskich darów. Szczególnie pieczołowicie przechowywane są także włosy i ampułka z krwią papieża.

Po beatyfikacji duża część tych pamiątek stanie się relikwiami. Te najważniejsze - pierwszorzędne - to fragmenty ciała błogosławionego. Niegdyś przypisywano im cudowną moc. Relikwie drugiego stopnia to np. szaty i przedmioty (najczęściej modlitewne), których stale używał błogosławiony. Inne rzeczy, których choćby raz dotknął, to relikwie trzeciego stopnia.

Reklama

Krew dla Kubicy

O papieskich relikwiach zrobiło się głośno, gdy w lutym tego roku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwiarz z fragmentem sutanny i kroplą krwi dla leczącego się po groźnym wypadku kierowcy wyścigowego Roberta Kubicy.

Podobna, oprawiona w bryłę kryształu, ampułka z krwią pobraną przez lekarzy w ostatnim dniu życia papieża zostanie umieszczona w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie powstają obiekty Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Poświęcenie kościoła, którego patronem będzie nowy błogosławiony i gdzie znajdą się papieskie relikwie, zaplanowano na 11 czerwca.

- Wokół tych relikwii wiele było już niesłusznych polemik, wynikających z braku znajomości historii i tradycji kościelnej - tłumaczył w marcu dziennikarzom kard. Dziwisz. - Krew Ojca Świętego to jest najwspanialsza relikwia, która nam została; wyraz jego ogromnej miłości i przywiązania do nas, a także naszej łączności z tym, kogośmy kochali i łatwiejszej modlitwy do Pana Boga poprzez błogosławionego - podkreślił.

Przestrzelony pas i sutanna

W jednej z kaplic kościoła, który będzie częścią łagiewnickiego Centrum Jana Pawła II, znajdzie się też płyta z grobu papieża w Rzymie. Wyeksponowana ma być również sutanna przestrzelona podczas zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.

Pas tej sutanny, z widocznym miejscem po kuli oraz śladami krwi, od siedmiu lat jest eksponowany na Jasnej Górze, gdzie sam papież przekazał go jako wotum za ocalenie życia. Do 2004 r. pas był przechowywany w sejfie, nie wolno go było oglądać nawet miejscowym zakonnikom.

W 25. rocznicę pierwszego pobytu papieża na Jasnej Górze wotum zostało umieszczone w pancernej, przeszklonej szkatule w ołtarzu, tuż przy obrazie Matki Bożej. Pas znalazł się po jego lewej stronie; po prawej jest podarowana przez papieża złota róża.

Jan Paweł II złożył pas na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. Kula, która utkwiła w ciele papieża, została rok wcześniej przekazana do sanktuarium w portugalskiej Fatimie. Jest wbudowana w koronę Matki Boskiej Fatimskiej.

Papieskie pamiątki na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze jest znacznie więcej papieskich pamiątek. Jedną z nich jest złota róża, przekazana w czasie pierwszej pielgrzymki papieża do ojczyzny w 1979 r. W Polsce jeszcze tylko sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, bardzo bliskie Janowi Pawłowi II, szczyci się podobnym odznaczeniem.

W 1983 r. papież przekazał na Jasną Górę charakterystyczny znak swojej papieskiej posługi i władzy - krzyż-pastorał, używany przez niego w czasie ówczesnej pielgrzymki. W sanktuarium jest też używana przez papieża stuła, różańce i wiele innych darów.

Relikwie też w innych miastach

W kościele pw. św. Mikołaja biskupa w Kraczkowej koło Łańcuta (woj. podkarpackie) znajduje się relikwiarz z włosami Jana Pawła II. Miejscowy proboszcz, ks. Mieczysław Bizior, otrzymał go od abp. Mieczysława Mokrzyckiego, który był sekretarzem Jana Pawła II.

Ks. Bizior z Kraczkowej opiekuje się także krzyżem Wielkiego Piątku z 2005 r. Właśnie ten krzyż podczas Drogi Krzyżowej trzymał chory już wtedy papież. W Kraczkowej są również m.in. noszone przez Jana Pawła II sutanna, pas, buty, ornat i piuska.

Bardzo wiele związanych z papieżem pamiątek znajduje się w jego rodzinnych Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na pątniczych dróżkach kształtowała się religijność przyszłego papieża. Duchowni z obu miejsc liczą, że po beatyfikacji trafią tam także relikwie pierwszego stopnia.

Wadowice pełne wspomnień

Zgodnie z zapowiedziami, do Wadowic relikwie Jana Pawła II trafią prawdopodobnie już 15 maja, trzy dni przed rocznicą urodzin papieża. Umieszczone zostaną w ołtarzu w nawie bocznej bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Przed nim wadowiczanie modlili się o beatyfikację. Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie relikwie przekaże Wadowicom kard. Stanisław Dziwisz.

Wadowice to miasto rodzinne Jana Pawła II. Z jego postacią wiąże się tam wiele miejsc i pamiątek, których większość zgromadzono w przebudowywanym aktualnie muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Są tam m.in. sutanny, pamiątki z pielgrzymek, sprzęt turystyczny i sportowy, którego używał jako arcybiskup Krakowa. Wadowickiemu klasztorowi Karmelitów prowincjał tego zakonu w Krakowie przekazał szkaplerz Jana Pawła II, który został umieszczony w pozłacanej rozecie obok ołtarza Matki Bożej Szkaplerznej.

Szkaplerz to dwa niewielkie obrazki: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej z Góry Karmel, otoczone kawałkami brązowego sukna i połączone tasiemką - karmelici otrzymali w darze od kard. Dziwisza. Jan Paweł II nigdy nie zdejmował tego szkaplerza, który pozostał niemym świadkiem wszystkich ważnych dni życia Ojca Świętego.

Szczególne pamiątki w Kalwarii

Szczególne pamiątki pozostały w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przyszły papież pielgrzymował od dziecka. Kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Damian Muskus, wierzy, że Kalwaria, która ukształtowała Karola Wojtyłę i prowadziła go do świętości, jest tak szczególnym miejscem, że z całą pewnością otrzyma po beatyfikacji relikwie.

- Skupiamy się na beatyfikacji. To najważniejsze wydarzenie. Być może po tym wydarzeniu, gdy kuria krakowska będzie przekazywała relikwie do kościołów, zwrócimy się z prośbą, ale teraz nie ustawiamy się w kolejce - powiedział o. Damian.

Kiedy sanktuarium otrzyma relikwie, zostaną złożone w bazylice, w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. W dniu beatyfikacji zostanie do niej przeniesiony Najświętszy Sakrament. Umieszczony zostanie także obraz nowego błogosławionego.

Krzyż, różna, ornat i fotelik...

Kustosz zaznaczył, że w Kalwarii pozostało bardzo wiele darów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II, które nie są relikwiami, ale obdarzone są szacunkiem, ze względu na jego osobę. Papież przekazał m.in. różaniec, by zachęcać wiernych do modlitwy. Ofiarował też złoty krzyż z masą perłową, złotą różę papieską oraz pozłacaną monstrancję. W sanktuarium jest również ornat, w którym odprawił ostatnią w Polsce mszę, a także sutanna i piuska.

- Mamy wiele pamiątek z czasów, gdy Karol Wojtyła był metropolitą, choćby taki zwykły fotelik, na którym zawsze siadywał podczas uroczystości. (...) Są też miejsca szczególne, jak przykładowo kapliczka w byłej bibliotece. Tam jest małe okienko, które wychodzi na główny ołtarz w bazylice. Gdy przyjeżdżał, często się tam modlił - wyliczał o. Damian.

Pamiątki z górskich wędrówek

Około 400 pamiątek po Janie Pawle II znajduje się w zakopiańskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Były one gromadzone niemal przez cały pontyfikat papieża-Polaka. Wśród najcenniejszych są biała papieska sutanna, szaty liturgiczne, szkaplerz, modlitewnik, narty, sprzęt do wspinaczki górskiej, pektorał oraz trzy trony papieskie. Pamiątki znajdują się w skarbcu sanktuarium i na razie nie są prezentowane wiernym.

Jak powiedział kustosz sanktuarium na Krzeptówkach, ks. Marian Mucha, w planach jest budowa Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie znajdą się gromadzone od wielu lat pamiątki. Natomiast w bocznym ołtarzu sanktuarium maryjnego na zakopiańskiej Olczy prezentowany będzie krzyż pektoralny Jana Pawła II, który papież otrzymał na 25-lecie pontyfikatu od swojego ówczesnego sekretarza - ks. Dziwisza.

Okno z Franciszkańskiej

W Wielkopolsce pamiątki po papieżu związane są jego pielgrzymkami do Poznania, Kalisza, Gniezna i Lichenia. Specjalne ekspozycje mają pamiątki przekazane dla inicjatorów Spotkań Młodych Lednica 2000.

Ich organizatorzy, w dowód wdzięczności Ojcu Świętemu, po jego śmierci założyli Dom Jana Pawła II. Należy on do kompleksu zabudowań ośrodka lednickiego Laboratorium Wiary Jana Pawła II. Są tam pamiątki po papieżu zebrane lub otrzymane od papieża przez o. Jana Górę.

- Tam są opłatki, które od niego dostawałem, fragmenty jego stroju, przedmioty, którymi się posługiwał, pióro, szkaplerz, ręcznik, chusteczka, buty, kalosze z dawnych lat. Jest tam też okno z Franciszkańskiej 3 - powiedział.

Polska pełna papieskich śladów

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu przechowuje papieską sutannę, pas, buty, dwie piuski, ornat, w którym papież odprawiał mszę w 1983 r. w Poznaniu oraz tron wykonany specjalnie na wizytę w 1997 roku.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku koło Kalisza ma ornat i stułę papieską. W Gnieźnie Muzeum Archidiecezjalne przechowuje ornat z wizyty w Bydgoszczy w 1999 roku oraz mszały liturgiczne z podpisami papieża z lat 1997 i 1999, a także bieliznę kielichową.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu przechowuje dary papieża, pozostawione podczas pielgrzymki w czerwcu 1999 r. To m.in. różaniec z pereł oprawionych w złoto, wykonany specjalnie dla papieża przez siostry Karmelitanki z Konwentu w Coimbra (Portugalia). Wszystkie pamiątki można oglądać zaledwie kilka razy w roku, gdy dla pielgrzymów otwierane są apartamenty papieskie.

W Gorzowie, Kaczynie, Staszowie...

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej najwięcej papieskich pamiątek jest w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie - patronki diecezji. To m.in. złota róża i srebrny różaniec, który Jan Paweł II przekazał z okazji koronacji obrazu. Do najcenniejszych należą papieska sutanna oraz stuła, które miał na sobie podczas wizyty w Gorzowie w 1997 r. Są też ornaty z pielgrzymek po całym świecie i lampa, której używał w Krakowie.

W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaczynie koło Kielc przechowywana jest papieska sutanna, piuska, dwa ornaty zielone, kielich i puszka. Ojciec Święty przekazał parafii te dary za pośrednictwem s. Germany - pochodzącej z Kaczyna zakonnicy, która przez cały pontyfikat Jana Pawła II posługiwała - ze zgromadzeniem sióstr sercanek - w domu papieskim.

W tym kościele jest przygotowana kaplica ku czci błogosławionego; w specjalnej gablocie zostanie wystawiony - oprócz sutanny i piuski - podpisany przez papieża list, zawierający błogosławieństwo dla budowy świątyni w Kaczynie. Papieskie paramenty liturgiczne będą nadal używane do sprawowania mszy.

Z kolei w kościele pw. św. Ducha w Staszowie (woj. świętokrzyskie), który jest wotum wdzięczności parafian za uratowanie życia Janowi Pawłowi II po zamachu w1981 r., przechowywany jest złoty ornat papieski, stuła, a także włoskie buty papieża. Podarowany przez kard. Dziwisza ornat papież otrzymał na Kubie, a później używał go często w swej watykańskiej kaplicy. Stułę przywiózł z Afryki misjonarz.

Buty i drewniany kostur

Cenne pamiątki po Janie Pawle II zgromadziło Muzeum Uniwersyteckie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Są tam m.in. fotografie i kopie dokumentów z okresu, kiedy Karol Wojtyła wykładał na KUL (od 1954 r. do wyboru na papieża w 1978 r.).

W muzeum wyeksponowany jest tron, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty papieskiej na uczelni w czerwcu 1987 r. oraz szaty liturgiczne, w których odprawiał nabożeństwo. Jest także drewniany kostur, którym podpierał się podczas jednej z górskich wycieczek oraz kawałek drewna, na którym - wraz ze wszystkimi uczestnikami tej wyprawy - złożył swój podpis.

W Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (woj. mazowieckie, diecezja łomżyńska) jest fragment sutanny papieża - trafił tam z Watykanu 6 marca 2011 r. W Muzeum Diecezjalnym w Płocku, miejscowym seminarium i katedrze przechowywane są z kolei pamiątki związane z wizytą papieża w tym mieście w 1991 roku. Są wśród nich szachy, które papieżowi wręczyli więźniowie płockiego Zakładu Karnego - była to jedyna wizyta Jana Pawła II w Zakładzie Karnym w Polsce. W seminarium jest papieska stuła.

Przypominają o wizytach papieża

Ponad 300 osobistych papieskich pamiątek jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu (woj. podkarpackie). To m.in. sutanna papieska, biała piuska, półbuty z czerwonej skóry. - Mamy też materac i plecak, z którymi późniejszy papież wędrował po Beskidzie Niskim w latach 1967-78 - wylicza dyrektor muzeum, Marek Wojnarowski. Na przemyskiej wystawie znalazła się laska używana w 1997 r. podczas wizyty papieża w Dukli i Krośnie.

W Radomiu najwięcej pamiątek ma Wyższe Seminarium Duchowne. Jest wśród nich m.in. ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał mszę św. na radomskim lotnisku podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1991 roku.

Seminarium ma też sutannę, piuskę i ornat przekazany seminarium przez kard. Dziwisz, a także skórzane buty, w których Jan Paweł II odbył dwie pielgrzymki zagraniczne. Jest też fotel, w którym siedział papież podczas mszy św. podczas pielgrzymki w Radomiu, oraz stuła, w której poświęcił radomskie seminarium.

Wrocław też ma cenne przedmioty

We Wrocławiu pozostały m.in. szaty liturgiczne, w których papież odprawiał mszę świętą podczas pobytu w tym mieście oraz fotel papieski. - Tego rodzaju relikwii związanych z pobytem papieża na terenie archidiecezji wrocławskiej jest dużo, to m.in. kielichy, ornat czy figura Chrystusa Zmartwychwstałego, pamiątka po mszy na wrocławskich Partynicach w 1983 roku - powiedział dyrektor wrocławskiego Radia Rodzina ks. Cezary Chwilczyński. W diecezji legnickiej znajduje się m.in. pierścień biskupi, w który wtopiona jest nitka z szat Jana Pawła II.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje