Wrocław: Studenci wystartują w konkursie Aero Design

W konkursie "Aero Design West" o tytuł najlepszego zespołu konstruktorów lotniczych, który odbędzie się na lotnisku Van Nuys w Kalifornii, wystartuje grupa studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej.

Jak poinformowała w piątek Joanna Pająk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, głównym zadaniem młodych inżynierów biorących udział w konkursie jest zaprojektowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. W zawodach wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

Reklama

Konstruktorów obowiązują liczne ograniczenia dotyczące m.in. wielkości modelu, zabronione było także używanie żyroskopów oraz takich materiałów jak tkaniny szklane i węglowe.

- Samolot przygotowany przez naszych studentów nazywa się "Trzepun", waży 5,5 kg i ma unieść nawet 13 kg ładunku. Stanowi to ponad 230 proc. masy własnej, a dla porównania samoloty transportowe podnoszą ok. 100 proc. masy własnej - powiedziała Pająk.

"Trzepun" zostanie wysłany do Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych kilku dni, a niedługo potem za ocean udadzą się także jego konstruktorzy.

Zawody "Aero Design", które współorganizuje m.in. producent samolotów F-16 firma Lockheed Martin, zaliczane są do jednych z najbardziej prestiżowych na świecie. W 2009 r. zespół z wrocławskiej uczelni uplasował się na 17. miejscu wśród 31 drużyn z całego świata.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje