"Nie dla antysemityzmu!”. A. Seweryn odczytał na Dworcu Gdańskim list solidarności z wypędzonymi w marcu '68 Polakami żydowskiego pochodzenia

Pod hasłem „Prawda i pojednanie” na Dworcu Gdańskim w Warszawie odbyła się demonstracja upamiętniająca marzec '68. Andrzej Seweryn odczytał list solidarności z wypędzonymi Polakami żydowskiego pochodzenia, podpisany przez przedstawicieli kilkunastu organizacji pozarządowych.

– Tylko pełna prawda i solidarność może stanowić fundament naszego współistnienia. Prawda, bo duma z tych Polek i Polaków, którzy heroicznie pomagali Żydom, nie przesłania nam krzywd, które Żydów spotkały również ze strony obywateli naszego kraju – czytał Andrzej Seweryn. Autorzy listu stanowczo sprzeciwili się przekłamywaniu historii i antysemityzmowi.

Podczas demonstracji przemawiali m.in. Jerzy Radziwiłłowicz i Wojciech Pszoniak. – 50 lat, pół wieku to kawał czasu, jak się okazuje, to również bardzo niewiele, skoro pamięć o tym, co się stało w 68 roku, ciągle jest tak żywa, skoro ciągle nas to tak bardzo obchodzi i dotyka, skoro tak żywe jest wśród nas wspomnienie jednego z najboleśniejszych momentów naszej współczesnej historii – mówił Radziwiłłowicz.

W 1968 roku po komunistycznej antysemickiej nagonce, kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Jednym z symboli tych wydarzeń jest Dworzec Gdański, z którego polscy Żydzi wyjeżdżali m.in. do krajów Europy Zachodniej. Demonstracja została zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji, Projekt Polska, Warszawski Strajk kobiet i Wolne Sądy.
Najlepsze tematy