„Kolejarze mieli te przywileje tak długo, że stały się częścią francuskiego życia”. Strajk na kolei przeciw reformom E. Macrona

WIDEO | Poniedziałek, 9 kwietnia 2018 (13:23)

Kontynuowany jest protest francuskich związkowców przeciwko propozycjom prezydenta Emanuela Macrona, który chce ograniczyć część przywilejów pracowników kolei. Przedstawiciele związków zapowiedzieli, że będzie on kontynuowany dwa razy w każdym tygodniu aż do czerwca. Protest polega na ograniczeniu ilości kursujących pociągów – nawet 80 proc. przejazdów długodystansowych jest odwoływanych.
- Nie wiem, czy uda się przeforsować te reformy, ponieważ strajk wzmaga na sile, a kolejarze mieli te przywileje tak długo, że stały się one częścią francuskiego życia. Sądzę, że reformy są niezbędne, ale te strajki powodują wiele zmartwień – powiedział Frederic Jagou, podróżujący francuską koleją.

- To nie do zaakceptowania, ponieważ wszyscy pracujemy. Nie mogę już znieść tego całego strajku kolejarzy. Każdego dnia, nawet gdy nie strajkują, znajdują sobie dobrą wymówkę, by nie pracować. Ja też wczoraj pracowałam i przetrwałam strajk, ale to jest nie do przyjęcia – mówiła Christelle Gedin, podróżująca francuską koleją.

- Właściwie jest OK. Część pasażerów jest wyrozumiała, ale część oczywiście się złości. Na przykład dzisiaj pracowałem na trasie z Normandii i wszyscy mogli usiąść. Pociągi nie są przesadnie zapełnione, więc jest OK – tłumaczy Benoit Vo-Dinh, pracownik francuskiej kolei.
Najlepsze tematy