40-kilometrowy ludzki łańcuch Hongkongu. Ruch prodemokratyczny zainspirował się demonstracją krajów bałtyckich przeciw ZSRR

WIDEO | Piątek, 23 sierpnia 2019 (22:24)

Demonstranci w Hongkongu planują uformować 40 kilometrów ludzki łańcuch, jako wyraz poparcia dla protestów na rzecz demokracji.

Organizatorzy powiedzieli, że zainspirował ich „Bałtycki łańcuch”. Był to masowy protest mieszkańców krajów bałtyckich zorganizowany 23 sierpnia 1989 roku. Wtedy około 2 miliony osób utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 kilometrów, który połączył trzy socjalistyczne republiki radzieckie – litewską, łotewską i estońską. Protest wymierzony był w Związek Radziecki, od którego kraje te były zależne.

Masowe protesty w Hongkongu rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Rząd próbował wprowadzić nowe prawo ekstradycyjne umożliwiające deportację osób podejrzanych do Chin kontynentalnych. Władze Hongkongu pod naciskiem protestów wycofały się ze zmiany prawa, jednak protesty nie ustały. Ruch demokratyczny domaga się m.in. uwoleniania osób, które zostały aresztowane w trakcie protestów i rozpisania powszechnych, demokratycznych wyborów.
Najlepsze tematy