Blaszane hałasy

Odpady poprodukcyjne w Gestampie wpadają z łoskotem do kontenerów na wolnym powietrzu.

Pan Jerzy mieszka w jednym z domów na Sławnie. Cały dzień, nierzadko do późnego popołudnia, ciężko pracuje, więc kiedy w końcu znajdzie się w domu, jego jedynym pragnieniem jest zwyczajny spokój. Jego pasją jest niewielki ogródek, w którym co rusz pojawiają się dziwne, a nawet egzotyczne gatunki roślin.

Reklama

- Moją wielką przyjemnością jest przebywanie w ogródku i pielęgnowanie kwiatów - opowiada pan Jerzy. - Lubimy tu pracować, spożywać posiłki, pić kawę. Ostatnio jednak jest coraz gorzej, bo do hałasów z autostrady i z Wrocławskiej doszły bardzo nieprzyjemne odgłosy z Gestampu. Jakby ktoś przesuwał blachę. Niedawno przed torami wycięli wszystkie drzewa, więc może dlatego słychać tak wyraźnie - zakończył.

Takich osób, jak pan Jerzy, w okolicach ulicy Wrocławskiej jest znacznie więcej. Parę miesięcy temu mieszkańcy wystosowali petycję do starostwa, aby to wymogło na Autostradzie Wielkopolskiej ustawienie ekranów dźwiękochłonnych, co zlikwidowałoby przynajmniej jedno źródło "dyskomfortu akustycznego" ludzi mieszkających w tej części miasta. Na nic się to jednak zdało, urzędnicy ochoczo realizują tylko własne pomysły i remonty swoich biur. Ekranów jak nie było, tak nie ma.

Wróćmy jednak do hałasów dobiegających z Gestampu. Jak udało nam się ustalić, nie są to odgłosy produkcyjne, bo ta odbywa się w szczelnie zamkniętych halach i nie stanowi żadnej uciążliwości dla otoczenia, lecz wytwarzane są przez odpady produkcyjne. Resztki blachy specjalnym taśmociągiem transportowane są na zewnątrz hali, gdzie wpadają do pojemników Gescrapu, pobliskiej firmy współpracującej z Gestampem, a zajmującej się zgniataniem odpadków i formowaniem z nich "kostek".

Aktualnie w Gestampie działają - na przemian lub jednocześnie - dwie rampy wyprowadzające niepotrzebne już blachy na zewnątrz fabryki. Zapytaliśmy szefa wrzesińskiej fabryki, czy hałasy ustaną i kiedy możemy na to liczyć. Oto odpowiedź:

"W imieniu Gestamp Polska pragnę podziękować za zwrócenie uwagi na wpływ, jaki funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa ma na okoliczne środowisko, a w szczególności na komfort życia mieszkańców Wrześni. Ze strony naszej spółki pragnę zapewnić, że zarówno na etapie konstrukcji fabryki, jak też w toku bieżącej działalności Grupa Gestamp oddała do dyspozycji wszelkie możliwe środki techniczne i finansowe, aby wyeliminować lub ograniczyć wszystkie czynniki mogące zakłócić spokój mieszkańców naszego miasta.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje