Odnaleziono akt zgonu pierwszej ofiary powstania wielkopolskiego

Akt zgonu Jana Mertki, uznawanego za pierwszą śmiertelną ofiarę powstania wielkopolskiego, odnaleziono w Urzędzie Stanu Cywilnego w Przygodzicach (woj. wielkopolskie). Powstaniec zginął w wieku 19 lat, 27 grudnia 1918 roku.

Dokument odnalazł Damian Kołacki, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przygodzicach.

Reklama

- Stan dokumentu jest bardzo dobry, wpis znajdował się w tzw. księdze zgonów z 1918 roku. Dokument pisany jest odręcznie gotykiem w języku niemieckim, już został wysłany do tłumaczenia - powiedział Kołacki.

Jan Mertka urodził się w 1899 roku w Przygodzicach. Pracował m.in. na kolei, w 1915 roku wyjechał do pracy do Westfalii. Przez pewien czas był wcielony do armii pruskiej.

Po powrocie w rodzinne strony został przydzielony do I Batalionu Pogranicznego Poznańskiego. 27 grudnia pełnił służbę patrolową w okolicach Boczkowa. W jej trakcie został śmiertelnie postrzelony. Spoczywa na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.

Weź udział w plebiscycie i wybierz najważniejsze wydarzenie 2012 roku!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje