Reklama

Reklama

Poznań: Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego za wpis na Twitterze

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął w czwartek (23 lipca) postępowanie i przedstawił zarzuty dyscyplinarne poznańskiemu sędziemu w związku z jego wpisem na Twitterze. Zdaniem rzecznika sędzia znieważył swoim postem prezydenta Andrzeja Dudę.

Chodzi o wpis sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu na portalu społecznościowym ze stycznia br. 

Reklama

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! (Podpis sędziego - PAP)".

Zarzut dyscyplinarny

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych jego zastępca Przemysław Radzik wszczął w czwartek postepowanie dyscyplinarne w sprawie poznańskiego sędziego i przedstawił mu zarzut dyscyplinarny.

Według Radzika, sędzia "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę". 

W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia naruszył też konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej w zakresie zakazu prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów.

W komunikacie Radzik podkreślił, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłoby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności. "Powinien także powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych" - dodał.

Jak podkreślił Radzik sędziowie są przedmiotem uważnej obserwacji pod kątem wymogów wynikających z obowiązku sprawowania urzędu z godnością i wymaga się od nich o wiele więcej niż od przeciętnego członka społeczeństwa. Dodał, że znieważanie jakiejkolwiek osoby, nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje