XII Spotkanie Młodych Lednica 2000

Organizatorzy XII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 7 czerwca pod hasłem "Nazwałem was przyjaciółmi" spodziewają się od 80-100 tys. pielgrzymów.

Jak co roku uczestnicy spotkania w nocy z soboty na niedzielę przejdą przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Reklama

- Nazwałem was przyjaciółmi - tak zwracał się do swoich uczniów Pan Jezus. Tak zwracał się do gromadzących się nad Lednicą Ojciec Święty Jan Paweł II, nazywając nas swoimi przyjaciółmi - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie organizator spotkania młodych dominikanin ojciec Jan Góra.

Nawiązując do hasła spotkania młodych, o. Góra podkreślił, że "wezwanie do przyjaźni, to wezwanie do doskonałej miłości". Dodał, że wezwanie do przyjaźni oznacza też, iż "nie jesteś sam, że ktoś idzie obok ciebie, komuś na tobie zależy, ktoś pragnie ci pomóc".

Zdaniem o. Góry temat przyjaźni zdaje się być niezwykle potrzebnym, kiedy "słabną więzi pomiędzy ludźmi, kiedy ludzie zdają się oddalać od siebie, a nie zbliżać". Zaznaczył także, że ludzie młodzi "panicznie boją się samotności i odrzucenia". Stąd też - jak podkreślił o. Góra - "próbujemy temu zaradzić zwracając się w pierwszym rzędzie do Tego, który nas pierwszy umiłował, nazywając nas przyjaciółmi".

Już po raz drugi patronem tegorocznej edycji spotkań jest św. Jacek - pierwszy polski dominikanin, którego relikwie wraz z relikwiami św. Stanisława i bł. Czesława przyjadą na Lednicę specjalnym pociągiem pielgrzymkowym ?św. Jacek" z Przemyśla do Lednogóry.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy spotkania otrzymają prezenty. W tym roku będą dwie ryby na znak przyjaźni z Chrystusem - jedną uczestnik zatrzyma dla siebie, drugą odda swojemu przyjacielowi, aby zawsze o nim pamiętał. Ponadto każdy z uczestników dostanie kieszonkowe wydanie Listów św. Pawła, wydane przez częstochowskie wydawnictwo Edycja Świętego Pawła. Listy te stanowią część Pisma Świętego, które zostanie wydane w całości na jesieni tego roku.

Podczas kilkunastogodzinnego spotkania zaplanowano wspólne śpiewy, które poprowadzi zespół muzyków związanych z lednickimi apelami "Siewcy Lednicy". Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi też okolicznościową homilię.

Podczas uroczystości, na telebimach pielgrzymi obejrzą prezentację nauk Jana Pawła II oraz być może przesłanie papieża Benedykta XVI. Po wieczornej mszy świętej i międzynarodowym różańcu o północy uczestnicy spotkania przejdą przez Bramę-Rybę III Tysiąclecia.

Jak poinformował o. Góra podczas spotkaniu młodych prymas Polski kardynał Józef Glemp i metropolita warszawski mają zbierać pieniądze na budowę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich.

Apel na lednickich polach zostanie zorganizowany po raz dwunasty. Od 1997 roku w czerwcu, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, pod Bramą-Rybą, symbolizującą Chrystusa, spotykają się dziesiątki tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy. Pomysłodawcą imprezy jest dominikanin o. Jan Góra.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje