Biblioteka tylko dla żeglarzy powstała w Darłowie

W Darłowie powstała biblioteka, z której mogą korzystać jedynie załogi cumujących w porcie statków i jachtów. Pożyczoną książkę można zabrać w rejs i nie trzeba jej oddawać. Jest jednak kilka warunków korzystania z tej nietypowej wypożyczalni.

Wstęp do biblioteki mają jedynie żeglarze i marynarze, którzy korzystają z portu w Darłowie. W wypożyczalni jest kilkadziesiąt książek o tematyce morskiej. Księgozbiór obejmuje między innymi "Morski słownik polsko - angielski", "Leksykon Morski", książkę "Niemożliwa podróż" - o samotnym rejsie dookoła świata - czy kolejną znaną pozycję marynistyczną - "Pogorią na koniec świata".

Reklama

Każdą książkę można pożyczyć pod pewnymi nietypowymi warunkami. W wypożyczalni nie ma bibliotekarza, który wypisywałby rewers - biblioteka jest samoobsługowa. Książkę można zabrać w nawet najdalszy rejs, pod warunkiem, że w jej miejsce zostawi się na półce inną książkę o tematyce morskiej. Kolejnym warunkiem wypożyczenia jest opisanie, w dołączonej do książki metryce, całej trasy podróży, którą książka pokonała z wypożyczającym ją żeglarzem.

Książkę można oddać w innym porcie

Żeglarz nie musi oddawać książki do biblioteki, z której ją wypożyczył. Może to zrobić w innym porcie. Identyczna wypożyczalnia książek działa już w Gdańsku. Kolejne mają być otwarte w Ustce i Elblągu. Pomysłodawcy sieci darmowych bibliotek dla żeglarzy liczą, że oddziały powstaną w większości najważniejszych portów w Polsce.

Biblioteki, które powstały przed rozpoczynającym się niedługo sezonem żeglarskim, już wywołały spore zainteresowanie wśród żeglarzy. Pomysł popiera między innymi kapitan 12-metrowego jachtu "Wojewoda Koszaliński", który ma na swoim koncie rejs dookoła świata. Zapowiedział, że będzie korzystał z usług biblioteki.

Bibliotekę odwiedziło 270 jednostek

Bibliotekę koło sanitariatu darłowskiego portu w 2011 roku odwiedziło 270 jednostek. Potencjalni czytelnicy stanowią co drugą załogę dobijającego do nabrzeża "usteckiego" jachtu. Pozostałe jednostki należą przede wszystkim do Niemców i Skandynawów. Biblioteka jest usytuowana w samych centrum portu - tuż obok węzła sanitarnego - żaden marynarz ani żeglarz na pewno jej nie przeoczy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje