Reklama

Reklama

Nagrobna naklejka w Szczecinie

"Grób przeznaczony do likwidacji z powodu braku opłat" - naklejki takiej treści pojawiły się na ponad 2 tysiącach grobów na szczecińskim cmentarzu centralnym.

Zakład usług komunalnych administrujący tym największym cmentarzem w Polsce próbuje w ten sposób dotrzeć do rodzin lub opiekunów grobów zmarłych osób z niepłaconymi miejscami pochówku.

Reklama

Takich naklejek z napisem "Grób przeznaczony do likwidacji z powodu braku opłat" pojawi się na mogiłach na szczecińskiej nekropolii ponad 6 tysięcy. Na razie rozlepiono około 2 tysiące. Według szacunków, na 100 tys. mogił, jakie znajdują się na terenie nekropolii, ponad 7 tys. to właśnie mogiły nieopłacane od ponad 20 lat. Oprócz naklejek przy alejach w najstarszej części cmentarza zamontowano także 10 dużych tablic przypominających o konieczności wniesieniu opłat.

Poskutkowało. Każdego dnia do administracji cmentarza zgłaszają się opiekunowie grobów.

Zarządca cmentarza, w myśl litery prawa, nie musi powiadamiać bliskich zmarłego o tym, że skończył się czas, za który opłacono miejsce na cmentarzu. O tym powinni pamiętać ci, którzy opiekują się danym grobem. Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych wyraźnie mówi, że bliscy osoby zmarłej muszą pamiętać o obowiązku uiszczania opłat z tytułu przedłużania ważności grobów. Należy ich dokonywać po okresie 20 lat od pochówku lub 20 lat od ostatniego przedłużenia.

Posłuchaj rozmowy reportera radia RMF FM Grzegorza Hatylaka z rzecznikiem Zakładu Usług Komunalnych:

Inna sprawa, że grób nie jest automatycznie likwidowany, kiedy mija właśnie 20 lat. Z reguły zanim zapadnie decyzja, że będzie tam kolejny pochówek, czeka się jeszcze 5 lat. Jako pierwsze likwidowane są nieopłacone groby ziemne ( bez pomnika), które przeznaczane są do nowych pochówków, a ekshumowane szczątki przekładane są niżej.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje