Unijna renta zbyt mało atrakcyjna dla rolnika

Jak się okazuje unijne renty dla rolników nie wzbudzają już takiego zainteresowania jak w latach ubiegłych - stwierdza "Kurier Szczeciński".

Po dwóch tygodniach od chwili rozpoczęcia przyjmowania wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zachodniopomorskiem, o świadczenia stara się - jak na razie - zaledwie 95 gospodarzy. Tymczasem z poprzedniej szansy na otrzymanie renty skorzystało aż ponad tysiąc rolników.

Reklama

Za przekazanie ziemi swoim następcom otrzymują ok. 1500 zł miesięcznie. Przyczyn małego obecnie zainteresowania tymi świadczeniami może być kilka. Po pierwsze, dzięki dopłatom uprawa ziemi jest coraz bardziej opłacalna. Po wtóre, zaostrzyły się przepisy dotyczące przyznawania rent oraz ich wielkość.

Aby je otrzymać, trzeba dziś przekazać znacznie więcej gruntów niż poprzednio. W Zachodniopomorskiem nie może to być mniej niż 3 hektary (wcześniej wystarczył hektar). Ponadto trzeba mieć ukończone 55 lat. Nie można przy tym osiągnąć wieku emerytalnego i mieć prawa do emerytury lub renty. Trzeba też udowodnić, że przez co najmniej 10 lat prowadziło się gospodarstwo rolne i w tym czasie przez przynajmniej 5 lat płaciło składki w KRUS-ie - wylicza "Kurier Szczeciński".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje