"Następstw depresji poporodowej doznają dzieci"

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak napisał do Ministra Zdrowia. W liście przypomniał, że depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby są dzieci. RPD wskazał też, że ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą odegrać położne środowiskowe.

Michalak przywołał szacunki specjalistów, z których wynika, że depresja poporodowa dotyka od 15 proc. do 30 proc. kobiet. "Jednocześnie wciąż powszechne jest postrzeganie objawów depresji poporodowej jako kaprysu bądź przewrażliwienia" - zaznacza.

"Trzeba podkreślić, że depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby (zaniedbywanie, otrzymywanie negatywnych emocji, możliwość skrzywdzenia) są dzieci" - zauważa rzecznik.

Reklama

Michalak zwraca też uwagę, że kobiety często nie ujawniają objawów depresji po porodzie, a ich najbliżsi nie są świadomi, że potrzebują one pomocy.

"W następstwie choroba nie pozwala matce na świadome przeżywanie macierzyństwa, co w sposób negatywny wpływa na nowo narodzone dziecko. Ma także destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny" - zaznacza rzecznik.

Michalak przypomina, że nierozpoznana depresja może mieć tragiczne następstwa, dlatego tak ważne jest jej zapobieganie. "Wszyscy pracownicy medyczni opiekujący się kobietą w okresie poporodowym powinni być przygotowani do prowadzenia podstawowej pomocy kobietom. Ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą spełnić położne środowiskowe" - zauważa rzecznik w poniedziałkowym piśmie do Ministra Zdrowia.

RPO zwrócił się do resortu z pytaniem dostępność do opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla kobiet z rozpoznaną depresją poporodową. Pytał także m.in. o ewentualne braki kadrowe i organizacyjne potrzebne do udzielania opieki, o zakres kształcenia lekarzy ginekologów oraz o programy profilaktyczne.

Ministerstwo ma 30 dni na udzielenie RPD odpowiedzi.

Czytaj także:

Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje