WHO: Zanieczyszczenie powietrza czynnikiem rakotwórczym

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) z siedzibą w Lyonie, agenda Światowej Organizacji Zdrowia, uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z czynników rakotwórczych.

- Eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie otwartego powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza - sprecyzowało IARC. - Zanieczyszczenie powietrza uważamy za najbardziej karcynogenny czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie - powiedział Kurt Straif, szef wydziału IARC zajmującego się czynnikami wywołującymi raka.

Reklama

Do takich wniosków doszli eksperci, obradujący przez kilkanaście dni w Lyonie, aby przeanalizować wyniki badań prowadzonych przez dziesięciolecia na kilku tysiącach mężczyzn i kobiet - sprecyzowała dr Dana Loomis podczas konferencji prasowej. Dodała, że badania nie pozwoliły ustalić, jakie grupy - mężczyźni lub kobiety, młodzi czy starzy - są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza.

Agencja do tej pory stała na stanowisku, że elementy zanieczyszczenia powietrza takie jak spaliny z silników dieslowskich są rakotwórcze, lecz po raz pierwszy uznała zanieczyszczenie jako całościowy element karcynogenny.

Podano także, że w 2010 roku z powodu raka płuc mającego związek z zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 223 tysiące ludzi.

Straif podkreślił, że występują dramatyczne różnice w jakości powietrza w wielkich miastach na całym świecie. Dodał, że najbardziej zanieczyszczone miasta są w Chinach i w Indiach.

Bardziej szczegółowe konkluzje badań mają ukazać się w przyszłym tygodniu w znanym lekarskim przeglądzie brytyjskim "The Lancet".

Ranking w "The New York Times"

Kilka dni temu "New York Times" opublikował listę najbardziej zanieczyszczanych miast w Europie. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć polskich miast. Wśród nich wymieniono Kraków - na trzeciej pozycji, a Nowy Sącz na szóstej. Kolejne - siódme, ósme, dziewiąte i dziesiąte miejsca zajmują: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.

Czytaj więcej w serwisie POLSKA LOKALNA!


Dowiedz się więcej na temat: rak | nowotwór | rakotwórcze | szpital | zanieczyszczenie powietrza

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy